نوار مغناطیسی

تحقیق در مورد نوار مغناطیسی

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 5

نوار مغناطیسی

معرفی نوار

رسانه ایست از جنس نوعی پلاستیک با غشاء مغناطیس شونده بر یک رویه (فرو مغناطیسی) و لغزان بر ریلهایی با ابعاد مختلف، ابعاد نوعی از نوار 2500 فوت طول و 2/1 اینچ عرض است. در اندازه های دیگر نیز موجود است. این رسانه ماهیتاً برای پردازش پی در پی رکوردها مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر تکنولوژی ساخت، به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

•ریل به ریل

•نوار کارتریج

•نوار کاست

•نوار صوتی تطبیق داده شده با کامپیوتر

دستگاه نوار خوان مجهز است به نوک خواندن / نوشتن که می تواند اطلاعات را روی نوار ظبط و یا اطلاعات ضبط شده را ‘ حس ‘ کند

نحوه ذخیره سازی داده روی نوار

داده ها به صورت رشته های بیتی روی شیارهایی که در سطح نوار وجود دارد، ذخیره می شوند. بیت های یک کاراکتر، روی شیارها و در عرض نوار ضبط می گردند.

از نظر تعداد شیار، دو نوع نوار رایجتر است: نوار 7 شیاره و نوار 9 شیاره. یکی از شیارها، به عنوان شیار کنترل پاریتی به کار می رود.

در نوار دو نوع بیت پاریتی وجود دارد:

•بیت پاریتی عرضی یا کاراکتری

•بیت پاریتی طولی

بیت پاریتی عرضی برای هر کاراکتر و بیت پاریتی طولی، برای تعدادی کاراکتر مثلاً به ازاء یک بلاک ایجاد می شود. داده های ذخیره شده روی نوار، در سطح فیزیکی، تعدادی رشته بیتی موازی هستند. چنین دیدی از داده ذخیره شده روی سیستم فایل مطرح نیست. به بیان دیگر، از نظر سیستم فایل (که خود سطوحی دارد) داده ها در قالب تقسیمات خاصی ذخیره می شوند، هریک با ساختار مشخص (این تقسیمات عبارتند از فیلد، رکورد، بلاک، تعدادی بلاک با نام مشخص، فایل و گروه فایلها.) توجه داریم که فیلد می تواند حاوی یک کاراکتر هم باشد.

چگالی نوار

تعداد بیت های قابل ضبط در هر اینچ نوار را چگالی گویند. چگالی را با واحد بیت در اینچ (bpi) بیان می کنند که با توجه به نحوه نشست کاراکترها روی شیارها، همان بایت در اینچ یا کاراکتر در اینچ است. از جمله چگالی رایج، 800bpi ,1600bpi است. البته نوار با چگالی 3200bpi , 6250bpi و بیشتر نیز وجود دارد.

گپ

فضایی است بلا استفاده بین دو گروه کاراکتر ضبط شده. کلمه گروه در اینجا هم به رکورد اطلاق می گردد و هم به بلاک. در صورتی که بین هر دو بلاک باشد به آن گپ بین بلاکها و اگر گپ بین دو رکورد باشد، به آن گپ بین رکوردها می گویند. وجود گپ برای متوقف کردن نوار و یا حرکت دوباره آن لازم است. زیرا برای آنکه نوک خواندن / نوشتن بتواند داده ای ذخیره شده را ‘ حس ‘ کند، باید که نوار، پس از توقف به سرعتی مطلوب و یکنواخت موسوم به سرعت حس برسد، ودر این اثناء این مدت تکه ای از نوار زیر نوک R/W می گذرد، ضمن اینکه در حین کاهش سرعت حس تا توقف نیز تکه ای از نوار از زیر نوک رد می شود. این دو تکه نوار همان گپ را تشکیل می دهند و چون این قسمت از نوار در حالت توقف – حرکت با سرعت کمتر از سرعت حس طی می شود، نمی توان داده ای را در این قسمت حس کرد ود رنتیجه بلا استفاده (‘هرز ‘) است.

پارامترهای نوار

دودسته پارامتر وجود دارد:

•پارامترهای ظرفیتی

•پارامترهای زمانی (یا وابسته به زمان)

پارامترهای ظرفیتی عبارتند از:

1. چگالی (تراکم): به واحد بیت در اینچ (BPI)

2. طول نوار: به واحد فوت

با داشتن این دو پارامتر می توان ظرفیت اسمی نوار را به دست آوردS=L×D

پارامترهای زمانی عبارتند از:

1. سرعت لغزش نوار به واحد اینچ در ثانیه.

2. نرخ انتقال به واحد بایت در ثانیه (یا اضعافی از بایت در ثانیه)

نرخ انتقال دو نوع است: اسمی و واقعی. نرخ اسمی توسط سازنده اعلام می شود و نرخ انتقال واقعی قابل محاسبه است.

1. زمان حرکت – توقف به واحد میلی ثانیه. این زمان در واقع تفاوت بین زمان طی کردن گپ با سرعت حس و زمان طی کردن گپ در حالت توقف نوار و حرکت دوباره آن تا رسیدن به سرعت حس است.

نوار کاست

این دستگاه کاملاً شبیه نوارهای صوتی متداول است. نوعی از آن، دارای عرض 15/0 اینچ، طول 100 تا 150 فوت بوده و از ارزانترین حافظه هایی است که عمدتاً در مینی و کامپیوتر های کوچک کاربرد دارد.

ضبط کننده های صوتی تطبیق داده شده با کامپیوتر

در اکثر کامپیوترهای شخصی و تجاری از ظبط کننده های صوتی ارزان برای ضبط داده ها استفاده می شود. سرعت گونه ای از این نوارها 875/1 اینچ در ثانیه بوده، کند حرکت می کند. طول این گونه نوار 562 فوت و ظرفیت آن 500000 بایت در هر طرف است. این نوع نوار در ابعاد دیگری هم وجود دارد.

نوار کارتریج

تفاوت آن با نوارهای معمولی (ریل به ریل) این است که این نوارها در یک محفظه پلاستیکی جای دارند، تا از تماس خارجی و گرد و خاک محفوظ بمانند. این گونه نوارها نیز دو ریل دارند که نوار بر آنها می لغزد. انواع استانداردی از این گونه نوارها موجود است از جمله:

نوار نوع 300: طول 300 و 450 فوت، عرض 25/0 اینچ، ابعاد محفظه: 7/0*6*4 اینچ

نوار نوع 100: طول 140 فوت , عرض 15/0 اینچ، ابعاد محفظه: 5/0*2*3*2/4 اینچ

به نوع دوم گاهی مینی کارتریج می گویند.

نوع اول، به چهار شیار M3/4 و نوع دوم با دو شیار، K4/6 ذخیره می کند.

در نوع دیگری از کارتریج به نام QIC، عرض 27/6 میلی متر و ظرفیت آن بین MB40 تا GB10 است.

کارت پانچ

کارت پانچ یا کارت سوراخ شده یکی از روش های قدیمی برای ورود اطلاعات به رایانه و سایر وسایل الکترونیکی و مکانیکی است. در این روش با وسیله ای خاص، سوراخ هایی کوچک در محل های از پیش تعیین شده بر روی یک کارت کاغذی ایجاد می شود. نوع کامپیوتری این این کارت در تقریباً به اندازهٔ پاکت نامه است. از این وسیله برای ورود متن برنامه ها و داده ها به

لینک دانلود ...