پروژه پاورپوینت نقد وبررسی مرمت عمارت آصف سنندج

پروژه پاورپوینت نقد وبررسی مرمت عمارت آصف سنندج

به استناد گفته مورخین، قلعه سنه دژ (سنندج) را سلیمان خان اردلان والی کردستان در زمان شاه صفی ـ 1052 هـ. ق) آباد ساخت سنندج مدت چهار قرن تحت حکومت موروثی خاندان اردلان بود که نسبت خود را به ساسانیان می رساندند کریم خان زند در سال 1146هـ ق سنندج را ویران کرد و پس از یک دوره هرج و مرج، خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد آقا محمد خان نیز به پاس خدمات وی سنقر را نیز ضمیمه قلمرو او کرداز سال 1214تا 1240 هـ ق امان الله خان پسر خسرو خان در سنندج حکومت کرد سرانجام امان الله خان برادر رضا قلی خان به حکومت رسید و در حقیقت این شخص آخرین والی موروثی سنندج بود که از سال 1265 تا 1284 هـ ق حکومت کرد درسال 1284 هجری قمری دولت مرکزی، حاج میرزا معتمد الدوله عموی ناصر الدین شاه را به حکومت کردستان منصوب کرد که تا سال 1291 هـ ق در آنجا حکمرانی کرد در حال حاضر سنندج مرکز استان است و یکی از شهرهای زیبای استان کردستان و غرب کشور محسوب می شود

مساحت این بنا 4500 متر مربع می باشد، تاسیس بنا در دوره صفویه است که در دوره های صفوی متاخر، قاجار و رضاخان قسمتهایی بدان اضافه شد. موسس آن آصف اعظم (میرزا علی نقی خان لشکر نویس) است. در چند سال اخیر به موزه مردم شناسی تبدیل شده (خانه کرد) و در خیابان امام (شاهپور سابق) واقع شده است.

بر اساس نقل قولهای مختلف احداث بنای اصلی عمارت آصف که شامل تالار تشریفات است به دوران صفویه باز می گردد. که در دوره های بعدی بویژه در دوران قاجاریه و پهلوی بتدریج بخشهایی به آن افزوده شده است. سر در ورودی بنا با نمای آجری که به شکل نیم هشتی است بر اساس سبک باروک ساخته شده است تالار تشریفات آن ایوان ستوندار با اروسی پر کار آن بخشهایی بسیار زیبای بنا محسوب می شود.

باتوجه به مطالعات صورت گرفته این مجموعه به عنوان’خانه کرد (موزه مردم شناسی کردستان) درنظرگرفته شده است. تمام عملیات استحکام بخشی. مرمتی وتجهیزوتکمیل آن به موازات این هدف صورت گرفته است. درفضاهای این مجموعه باتوجه به تنوع وگستردگی فرهنگ وآداب ورسوم مردم کردبه ترتیب آداب ورسوم. آیین ها. مراسم. نحوه ی معیشت. خوراک. پوشاک. صنایع دستی. هنرهای سنتی. شکار. کشاورزی. فناوری و… مردم کردبه نمایش گذاشته خواهدشدونیزدوبخش به شیوه قدیم مبلمان وبازسازی می شود. 1) فضای اصلی جبهه ی شمالی مجموعه -تالاراصلی-به صورت اولیه ی آرایش خواهدشد. 2) فضای حمام مجموعه به آزمایشگاهی مجهزبرای کارهای باستان شناسی ومرکزمطالعات مردم شناسی تبدیل می شود.

حجم فایل: 23.2MB

تعداد اسلاید: 56

پشتیبانی: 09148604956 (حسین محمدی)

لینک دانلود ...