مقاله نقش ورزش در سلامتی قلب

دانلود مقاله نقش ورزش در سلامتی قلب

بیماریهای قلبی، عروقی از اساسی ترین علل مرگ و میر در جوامع بشری است و مبارزه با عوامل خطر ساز این بیماریها می تواند از اساسی ترین اقدامات سازمانهای بهداشتی در جهت کاهش مرگ و میر تلقی گردد. یکی از مهمترین عوامل خطر ساز برای بروز بیماریهای قلبی – عروقی، کم تحرکی و عدم فعالیت فیزیکی مناسب است که در قرن حاضر با پیشرفت تکنولوژی واختراع انواع ماشین آلات و ابزارهای صنعتی به شدت بر گستردگی این معضل افزوده شده است. از دیر باز به ورزش به عنوان یک روش درمانی و یکی از شیوه های پیشگیری از بروز بیماریها، خصوصاَ بیماریهای قلبی، عروقی توجه شده است. تقریباَ 50 سال پیش آقای موریس و همکارانش نشان دادند که حملات قلبی در کسانیکه فعالیت فیزیکی بیشتری دارند بسیار کمتر از افراد کم تحرک اتفاق می افتد و پس از آن نیز مطالعات و تحقیقات گستردهای در این زمینه منتشر شده است. تردیدی نیست که ورزش و فعالیت بدنی مناسب قادر است احتمال بروز بیماریهای قلبی، عروقی، فشارخون، چاقی و دیابت را کاهش دهد. همچنین اثرات سودمند ورزش در کاهش چربی خون، پیشگیری از پوکی استخوان، افزایش شادابی، ایجاد خلق و خوی بهتر، رشد اتکاء به نفس و عزت نفس افراد قابل توجه است. در زمینه بیماریهای قلبی، عروقی ورزش می تواند احتمال بروز حملات قلبی را 4-2 برابر کاهش دهد و با کاهش عوامل خطر ساز از پیشرفت پدیده تصلب شرائین پیشگیری نماید.

همچنین در افرادی که مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی شده اند و یا به حملات حاد عروق کرونری گرفتار شده اند، انجام ورزش و فعالیت بدنی متناسب با شرایط آنها می تواند خطر وقوع مجدد این حملات را کاهش دهد و نهایتاَ از بروز مرگ و میر بکاهد که این امر عمدتاَ از طریق تشکیل عروق جانبی و افزایش خون رسانی عروق کرونر صورت می گیرد. اینکه چه میزانی از ورزش و فعالیت فیزیکی می تواند نقش مفیدی در سلامت انسانها داشته باشد نکته بسیار مهمی می باشد. بطورکلی بررسیها نشان داده است که ورزش مرتب به میزان سه روز در هفته هر بار نیم ساعت بطوریکه در طی این فعالیت ورزشی ضربان قلب به حدود 125-110 ضربان دردقیقه (مناسب با سن 60-30 سالگی) برسد می تواند حد مناسبی از فعالیت فیزیکی را برای فرد مهیا سازد که البته باید از درجات کمتر و ورزشهای ملایمتر شروع و بتدریج به این میزان ورزش دسترسی پیداکرد. قابل ذکر است که ورزشکار بودن افراد در گذشته تاثیر چندانی در کاهش حملات قلبی ندارد و مداوم بودن آن در این رابطه سودمند می باشد. همچنین ورزشهای سنگین و فشرده نه تنها اثرات مفید بیشتری نسبت به میزان ورزش ذکر شده ندارد، بلکه ممکن است در برخی از موارد عوارض نامطلوبی نیز به بار آورد. انواع فعالیتهای ورزش مورد توصیه عبارت از پیاده روی تند (حدود 4 کیلومتر در هر نوبت)، شنا در آب، دوچرخه سواری، دویدن و طناب زدن می باشد. بطور کلی تمام ورزشهایی که در آن تحرک عضلات نقش اصلی را ایفا می کند می تواند مفید واقع شود و بهتر است فعالیت ورزشی، بیشتر در هنگامی از روز انجام شود که دمای هوا ملایمتر باشد. لازم به یاد آوری است که ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب در کسانی که دچار سکته قلبی و یا تنگی عروق کرونر شده اند می تواند از بروز سکته مجدد و تشدید تنگی عروق پیشگیری نماید که البته در این موارد لازم است با مشورت و راهنمائی پزشک معالج میزان و نوع فعالیت فیزیکی مشخص گردد. بیائید در روز جهانی قلب با مشارکت و تلاشی همگانی ورزش و فعالیت بدنی منظم و مداوم را در میان مردم تحقق بخشیم و سلامت و شادابی را برای جامعه خود به ارمغان آوریم.

تاثیر ورزش بر سیستم قلب و عروق

ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضله قلب می گردد. امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شوند.

ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضله قلب می گردد. امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سکته های قلبی محسوب می شوند.

در اثر ورزش عروق خونی گشاد شده و سبب تسریع جریان خون می گردد.

میزان هموگلوبین خون بیشتر شده و نتیجه کار انتقال اکسیژن به قسمت های مختلف بدن بهتر انجام می شود.

ورزش مرتب راهی است مناسب جهت پیشگیری از بروز بیماری فشار خون.

ورزش می تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند، پس به جای خوردن دارو بهتر است ورزش کنید.

میزان کلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی بحد مطلوبی میرسد، خصوصا اگر با رژیم غذایی همراه باشد.

برای بیماران دیابتی، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمئن پائین می آورد.

با تقویت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه کم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال می دارد.

با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز بیماری واریس در پاها جلوگیری می نماید.

کسانیکه ورزش می کنند در صد بیشتری از دستگاه تنفس خود را بکار می گیرند.

افزایش حجم تنفسی در طول روز و شب موجب دریافت اکسیژن بیشتر و رساندن آن به اندامهای بدن می شود.

کسی که قابلیت دریافت و مصرف اکسیژن را در حد بالا داشته باشد، زود خسته نمی شود و کارائی بیشتری خواهد داشت.

افزایش حجم تنفسی در افرادی که ورزش می کنند موجب کاهش تعداد تنفس آنها در دقیقه شده و بر میزان اکسیژن گیری هر بار تنفس می افزاید.

● نسبت به قلب هوشیار باشید:

اگرشما متقاعد شده اید که ورزش کنید آن را درست انجام دهید. قبل از شروع با پزشکتان مشورت کنید.

اگر:

ـ پزشک به شما گفته که ناراحتی قلبی یا سوفل قلبی دارید.

ـ یک حمله قلبی داشته اید.

ـ کسی در فامیل شما ناراحتی یا حمله قلبی قبل از 55 سالگی داشته است.

ـ اغلب در سمت چپ یا وسط سینه، سمت چپ گردن، شانه، یا بازو در حین یا درست بعد از ورزش احساس درد یا فشار دارید.

ـ اغلب احساس غش یا سرگیجه دارید.

ـ احساس تنگی نفس بعد از یک کار مشخص دارید.

ـ فشار خون بالا دارید که تحت کنترل نیست یا اینکه نمی دانید فشار خونتان چند است.

ـ بالای 60 سال هستید و عادت به ورزش ندارید.

ـ در یک وضعیت درمانی هستید مثل مصرف انسولین، آرتریت

پزشک به شما می گوید ورزش کنید. دقت کنید هر دفعه که شما ورزش می کنید، ابتدا 5 دقیقه خود راگرم کنید بعد از 5 دقیقه سرعت بگیرید. این سرعت را برای 30-15 دقیقه حفظ کنید. خستگی را به آرامی کاهش دهید و سرد شوید. قدم بزنید و برای 5 دقیقه طول دهید. با هدف ورزش شما آرام و آهسته به بدنتان وقت دهید که به حالت نرمال برگردد. اگر هر زمان در طی خستگی احساس درد کردید به آهستگی ورزش را کم کنید و یا آن را قطع کنید. به علائم هشدار دهنده بدنتان بی توجه نباشید. هوشیار باشید و از جراحت دوری کنید.

● چه چیزی برای قلب خوب است؟

ورزش باید تند، قابل تحمل و منظم باشد. ورزشی که تند است ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می دهد. باید 30 دقیقه بدون توقف یک خستگی قابل تحمل را ادامه داد. ورزش منظم یعنی تکرار فعالیتها حداقل 3 بار در هفته که خیلی هم مشکل نیست. جدول زیر مثالهایی از دو نوع ورزش را نشان می دهد. انتخاب یک فعالیت تحت عنوان ستون کمک کننده های بزرگ قلب یعنی فعالیتی که خودش قلب شما را در شرایط بهتر قرار می دهد. انتخاب یک فعالیت تحت عنوان ستون فعالیتهای مناسب یعنی اینکه فعالیت باید در فرم تند و قابل تحمل انجام شده تا شرایط مناسب قلب را فراهم کند. یک فعالیتی که از آن لذت ببرید انتخاب کنید که طرح آن می تواند یک تفریح یا سرگرمی باشد و شما بیشتر احتمال دارد از آن لذت ببرید.

● تقویت کننده های قلب

1) کمک کننده های بزرگ قلب

ـ اسکی مارپیچ

ـ ورزش و تفریح خارج از شهر

ـ طناب بازی

ـ راهپیمایی سریع

ـ پاروزدن

ـ دویدن درجا

ـ پازدن دوچرخه

ـ بالا و پایین پریدن

2) ورزش مناسب قلب

ـ بسکتبال

ـ دوچرخه سواری

ـ ورزش سبک

ـ اسکی روی تپه

ـ هندبال

ـ اسکواش

ـ شنا

ـ تنیس

● چگونه ضربان قلب را بدست می آورید؟

بعد از هر بار خستگی ضربان قلب را اندازه بگیرید. قلب شما باید از حالت نرمال در طی ورزش سریعتر بزند. اینکه چقدر سریعتر بزند بستگی به سن شما دارد. هر کس یک هدف برای ضربان قلب دارد، تعداد ضربان قلب شما در دقیقه باید در حد منطقی هدف شما باشد تا ورزش را مناسب قلب شما کند. اگر ضربان کمتر از حد هدف باشد کمتر به قلب کمک می کند. خسته شدن بیش از حد هم برای قلب شما مضر است. منطقه هدف خود را از جدول زیر بوسیله سن خود پیدا کنید.

▪ ضربان قلب بهداشتی

سن/ منطقه هدف

20 سال/ 150-120 ضربان در دقیقه

25 سال/ 146-117 ضربان در دقیقه

30 سال / 142-114 ضربان در دقیقه

35 سال / 138-111 ضربان در دقیقه

40 سال/ 135-108 ضربان در دقیقه

45 سال / 131-105 ضربان در دقیقه

50 سال/ 127-102 ضربان در دقیقه

55 سال/120-99 ضربان در دقیقه

60 سال / 116-93 ضربان در دقیقه

70 سال/ 113-90 ضربان در دقیقه

آیا شما در منطقه هدف هستید؟ یک مدتی صبر کنید تا ضربان قلب و تعداد تنفس بالا رود. سپس نبض خودتان را بین حالت روتین چک کنید و ببینید که در منطقه هدف هستید. با انگشت شاخص (اشاره) خودتان نبض خود را روی مچ دست دیگر پیدا کنید، با ملایمت فشار بدهید و برای 30 ثانیه شمارش کنید و در عدد 2 ضرب کنید. اگر نبض شما در منطقه هدف باشد کمی سخت تر ورزش کنید. اگر بالای منطقه هدف باشد ورزش را ساده کنید.

یک جلسه ورزش خسته کننده شامل سه قسمت است: گرم کردن، ورزش در حد ضربان هدف و خنک کردن.

ابتدا 5 دقیقه بدنتان را گرم کنید، 30-15 دقیقه در حد منطقه هدف ورزش کنید و 5 دقیقه بدنتان را سرد کنید و مطمئن باشید که ضربان قلبتان در منطقه هدف شماست.

هر فعالیت فیزیکی بهتر از عدم ورزش است. ورزشهای تفریحی می تواند با ورزش نیرومند تعویض شود. مسئله مهم این است که بلند شوید و حرکت کنید.

● توصیه های مفید قلب

شما در راه خود هستید! شما یک ورزش برای داشتن یک قلب سالم انتخاب کرده اید که لذت ببرید. در اینجا به شما برای شروع ورزش توصیه های مفید می شود.

1) برنامه ورزش خود را به سادگی شروع کنید. اگر روی فرم نیستید بهتر است از یک قدم زدن ساده شروع کنید و هدفهای مناسب ایجاد کنید و به سمت آن حرکت کنید.

2) از کسی بخواهید که به شما ملحق شود.

3) روی فعالیت داخل یا خارج از منزل تصمیم بگیرید. فعالیتها را همین حالا شروع کنید و از اینکه حوصله تان سر رود جلوگیری کنید و به آن در حد مناسب تنوع دهید.

4) ورزش را قسمتی از زندگی تان کنید. زمانی را برای قبل از کار یا بعد از کار، در طی ساعت ناهار هر وقت برای شما راحت است برای ورزش بگذارید. یک برنامه تهیه کنید و به آن بچسبید.

کلید بهداشت و شایستگی را در زندگی تان حفظ کنید. از کلید بهداشت قلب استفاده کنید. به طور منظم و صحیح ورزش کنید. به پیشگیری از بیماری قلبی توسط ورزش کمک کنید. به ورزش برگردید.

● راهنمای کلی

1) آیا فشار خون شمااز mm/Hg90/140 بیشتر است؟

2) آیا کلسترول خون شما بالای سطح مضر_ mg/d1 (200) _ است؟

3) آیا سیگار می کشید؟

4) آیا کمتر از 3 بار در هفته ورزش سریع انجام می دهید؟

5) آیا اضافه وزن دارید؟

6) آیا مرض قندی دارید؟

7) آیا والدین شما حمله قلبی داشته اند؟

8) آیا مرد هستید؟

کسانی که به این سئوالات جواب مثبت می دهند از کسانیکه جواب منفی داده اند بیشتر در معرض خطر بیماریهای قلبی عروقی هستند (7 برابر). هریک از 3 فاکتور چربی خون، فشار خون و سیگار قابل تغییر هستند.

1) درباره غذایی که می خورید هوشیار باشید.

غذاهای پرچربی خصوصا اشباع شده و حاوی کلسترول مثل تکه های پرچرب گوشت، محصولات لبنی پرچربی، کره و اغلب غذاهای پخته شده تجارتی را با غذاهای کم کلسترول و چربی عوض کنید. غذاهای کم چربی شامل ماهی، مرغ بدون پوست، تکه های گوشت لخم، میوه جات، سبزیجات، نانها، حبوبات خشک، شیرکم چربی و ماست کم چربی، می باشند.

گوشتهای لخم، مرغ خانگی و ماهی بیشتر از گوشت گاو چرب و بره بخورید. شیر و پنیر با چربی 1% یا سرشیر گرفته و دیگر محصولات لبنی کم چربی استفاده کنید. از چربی کمتر و روغن کمتر در پخت استفاده کنید. وقتی شما از چربی استفاده می کنید، سعی کنید روغنهای گیاهی یا مارگارین بجای چربی یا کره استفاده کنید. بیشتر از 3 زرده تخم مرغ در هفته نخورید، کلا چربی را خصوصاَ اشباع شده و همچنین کلسترول را کاهش دهید این روند کالریها را نیز کاهش می دهد و کمک می کند به کاهش وزن در صورتیکه اضافه وزن داشته باشد. این به اغلب مردم کمک می کند تا کلسترول خونشان را همانند فشار خون پایین بیاورند.

با کاهش نمک در رژیم غذایی فشار خون پایین می آید. سعی کنید از گیاهان، مزه ها، آبلیمو و سرکه بجای نمک برای طعم اضافی غذا استفاده کنید. غذاهای با نمک یا سدیم زیاد شامل سوپهای بسته بندی شده و کنسرو شده، خیلی از انواع پنیرها، سوسیس، خیار شور یا ترشی و چیپس و سبزیجات کنسرو شده می باشند.

2) بدنتان را حرکت دهید.

خیلی خسته اید؟ خیلی مشغولید؟ خیلی مسن هستید؟ ورزش می تواند انرژی بیشتری برای کار و بازی به شما بدهد. اغلب ورزش می تواند برای کاهش فشار خون، از دست دادن وزن، کاهش LDL و افزایش HDL کمک کند. هم چنین سیگاریهایی که ورزش می کنند بیشتر احتمال دارد سیگار را ترک کنند. مردم در همه سنین می توانند یک برنامه ورزشی را شروع کنند، اما شما ممکن است بخواهید اول با پزشکتان مشورت کنید. نوعی از ورزش را انتخاب کنید که ضربان قلب و تعداد تنفس شما را بالا برد و حداقل 30 دقیقه بدون توقف انجام شود. همینطور حداقل 3 بار در هفته تکرار شود. بعضی ورزشهای مناسب سلامتی قلب شامل قدم زدن، شناکردن، اسکیت، پا زدن دوچرخه، هند بال، بالا و پایین پریدن و تفریح بیرون شهری می باشد

3) آخرین هدف

ترک سیگار آسان نیست اگر شما سیگار می کشید، احتمالاَ قبلاَ سعی کرده اید که آن را ترک کنید. بسیاری از سیگاریها از اضافه وزن می ترسند. بعضی از مردم بعد از ترک سیگار اضافه وزن پیدا می کنند. اما بعضی ها خیر ولی شما می توانید با کنترل چیزیکه می خورید و یا ورزش اضافه وزنتان را کنترل کنید. ترک سیگار در هر سنی سلامت شما و شانس زندگی شما را طولانی تر می کند. هرگز برای ترک سیگار دیر نیست. وقتیکه شما سیگار را ترک می کنید بطور قابل توجهی خطر حمله قلبی و مرگ ناگهانی را کاهش می دهید. خطر مرگ از بیماری قلبی ده سال بعد از ترک سیگار به اندازه افرادی است که هرگز سیگار نکشیده اند.

شما مکانیک قلب خودتان هستید.. حفظ منظم ورزش به موتور شما (قلب شما) برای یک زندگی طولانی کمک می کند. این زندگی و سلامت شماست و می توانید در مورد آن اقدامی انجام دهید.

اثرات مثبت ورزش بر روح و روان

1- پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه ی عمومی فرد

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده ی شیمیایی از بدن به نام ‘سروتونین’ بیشتر می شود.

کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط می باشد و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می کنند. بنابراین در میان افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند، به ندرت می توان شخص افسرده ای یافت.

از طرفی با ورزش کردن، تولید ‘اندورفین’ و ‘اپی نفرین’ و ‘سیتوکین ها’ نیز افزایش می یابد و این مواد به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیه ی عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمره ی زندگی به شخص ورزشکار اعطا می کنند.

در حین انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده ی شیمیایی از بدن به نام سروتونین بیشتر می شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط می باشد و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می کنند.

2- تأثیر در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد

مسلماً یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه بر داشتن هیکلی متناسب و خوش فرم از روحیه ی بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات وی را در زندگی روزمره، چه در خانواده و چه در اجتماع یا محیط کار تضمین می کند.

مسلماً کارفرمایان در استخدام افراد، این معیارهای مهم را در نظر خواهند گرفت. بنابراین یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم تحرک برخوردار خواهد بود.

3- پیشگیری از ابتلا به آلودگی های اجتماعی

یک فرد سالم و ورزشکار قطعاً به طور ناخودآگاه از سیگار دوری می کند، چون در می یابد با ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر به وضوح انرژی وی را کم کرده و او را ضعیف تر می کند. بنابراین خود به خود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می جوید.

از طرفی، در یک محیط ورزشی سالم، از این گونه افراد و آلودگی ها کمتر می توان اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی های اجتماعی بسیار پایین بوده و به دلیل روحیه ی ورزشی از بسیاری ناهنجاری های دیگر اجتماعی، که با خلق و خوی جوانمردی و ورزشکاری همخوانی ندارد، پرهیز می کنند.

ورزش های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت های پیچیده ی مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می کنند.

4- تقویت عملکرد ذهن در یادگیری و هماهنگی

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت جسمانی خلاصه نمی شود.

بسیاری از ورزش های امروزی نظیر پینگ پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و… حرفه ای هستند و نیاز به یاد گیری و حتی مربیان مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می طلبند.

بنابراین ورزش های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه قابلیت های پیچیده ی مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگی، چالاکی و سریع بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن را تقویت می کنند. به گونه ای که در یک شخص غیر ورزشکار این قابلیت های مغز، خاموش می ماند و به تدریج ذهن تنبل و سست می شود و این گونه افراد، بیشتر تمایل دارند در یک گوشه بنشینند و در فکر فرو روند!

به طور کلی می توان گفت ورزش در کلیه ی اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیه ی مراحل زندگی انسان تأثیر غیرقابل انکار و به سزایی دارد.

تاثیر ورزش بر کاهش افسردگی

مهم نیست که افراد افسرده به چه میزان ورزش میکنند بلکه مهم اینست که به طور مرتب روزانه وقتی را برای این امر اختصاص دهند.

این حقیقت برای عموم مردم روشن است که ورزش کردن برای مقابله با بیماریهای جسمی یک روش بسیار مناسب و سودمند است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که تمرینات بدنی باعث افزایش توانائی های مغز نیز شده و به انسان در معالجه بیماریهای روانی مانند افسردگی و اضطراب نیز یاری میرساند.

فرمت این مقاله به صورت Word و با قابلیت ویرایش میباشد

تعداد صفحات این مقاله 23 صفحه

پس از پرداخت، میتوانید مقاله را به صورت انلاین دانلود کنید

لینک دانلود ...