گزارش کارآموزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج

دسته: برق

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 123 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 194

گزارش کارآموزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج در 194 صفحه ورد قابل ویرایش

خلاصه گزارش

در این گزارش سعی شده است که با رعایت اختصار گوشه ای از قسمت عظیم و گسترش انتقال الکتریکی تشریح شود. در مقدمه این گزارش آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج آمده است. در بخش نخست گزارش دلایل وجود پستهای فشار قوی و همچنین انواع آنها با توجه به استانداردهای موجود شرح داده شده دربخش دوم گزارش مهمترین و اساسی ترین تجهیزات تشکیسل دهنده پست به تفصیل شرح و بررسی گردیده است. همچنین در مورد رله هایی که محافظت خطوط و ترانسفورماتورها و دیگر تجهیزات مهم یک مجموعه را عهده دارند توضیحاتی داده شده است دربخش بعدی اصول و روشهای بهره برداری بهینه از پستهای فشار قوی بطور اعم شرح داده شده است که این توضیحات در جهت بهره وری بیشتر و همچنین راندمان بالاتر و جلوگیری از بروز هر گونه خطر و یا اشال احتمالی به کلیه دست اندرکاران یک پست فشار قوی توصیه می شود. بخش بعدی مربوط به شرح و توضیح اشکالات احتمالی که ممکن است در پست 63کمال آباد بروز کند و همچنین شرح کارهایی که برای رفع این عیوب باید انجام شود. بخش آخر نیز مربوط به نحوه بهره برداری از مدارهای اینترلاک پست 63 کمال آباد می باشد که در آن نحوه برق دار کردن خط با در نظر گرفتن کلیه اصول فنی برای جلوگیری از بروز هر گونه نارسایی در سیستم و شبکه شرح گردیده است.

مقدمه

پست 63 کمال آباد در غرب تهران در 50 کیلومتری تهران واقع در کرج قرار دارد. پست توسط 4 ترانس اصلی التا ساخت آلمان هر یک بقدرت نامی 15MVA تغذیه می شود دارای 4 ترانس داخلی ساخت UNELEC هر یک بقدرت نامی 100KVA با گروه برداری PYNU یا پست تبدیل ولتاژ نامی 20/0.4KV با نسبت تبدیل (جریان نامی) 2.88/144.3,A می باشد.

و دارای ترانسفورماتور ولتاژ 63 کیلو ولت P. T خطوط سازنده کارخانه SPANNUN GSWANPLER می باشد با قدرت 250,VA و کلاس 0.5 می باشد. دارای دوبی ورودی63 از طریق پست 23 کیلو ولتی کمال آباد به فاصله 2 کیلو متری از پست به کدهای 606,605 و یک بی خروجی به پست اختصاصی بی سیم واقع در 1 کیلومتری پست که در مواقع مانور از این خط استفاده می شود. و در حال حاضر 12 خط خروجی به شرح ذیل می باشد:

ماهواره 20kv نان شهر 20kv بوستان 20kv

عرب آباد // استناد // فرهنگ //

پدم // قزوین // مردآباد //

علومی // زندان // پارک شهر //

هر بی ورودی شامل تجهیزات زیر می باشد:

1 برقگیر 2 ترانس ولتاژ 3 سکسیونر سرخط (عمودی) 4 سکسیونر زمین

5 ترانس جریان 6 بریکر 63 7 سکسیونر یا سیار 8 سکسیونر ارتباط با سیار 9 بریکر 63 10 ترانس جریان 11 ترانسفورماتور قدرت 12 سکسیونر اتصال زمین ترانس 13 ترانسفورماتور داخلی 14 ترانسفورماتور نوتر

دستگاههای اندازه گیری

این دستگاهها عبارتند از: ولتمتر، آمپر متر، واتمتر، وارمتر، کنتور اکتیو و راکتیووسازنده این دستگاهها B. B. C می باشد و دستگاههایشان الکترومغناطیسی می باشد.

رله های حفاظت خط

1 رله دیستانس اولیه، ساخت آلمان B. B. C دارای سه زون

2 رله رکلوزتیک (دوباره وصل کن)، ساخت آلمان B. B. C

3 رله جریان زیاد، ساخت آلمان B. B. C

رله های حفاظتی خط 20c

1 رله اضافه جریان

2 رله اتصال زمین

ضمناً کلیه اتفاقات در پست توسط دستگاه ثبت می گردد و در حادثه ای که درخطهای خروجی رخ دهد توسط مودم ارسال و ثبت می گردد.

مشخصات باطریهای 127v

پست شامل 2 دسته باطری با مشخصات زیر می باشد که توسط دو دستگاه باتری شارژ که سازنده کشور آن آلمان غربی می باشد، شارژ می شود.

این باطری از نوع باتری اسیدی و تهویه اش توسط فن انجام می شود تعداد هر ست آن 10 عدد است که هر کدام 12 ولت و 40 آمپر می باشد.

مشخصات باطریهای D. c 48v

همچنین این پست دارای یکدست باطری 48v است که توسط یک ست باطری شارژ 48v است که با Type 48 ساخت آلمان می باشد. مشخصات این باطری 48v به قرار زیر است از نوع اسیدی ظرفیت باطری آن 200 Ah و تعداد آن 4 عدد ولتاژ هر باطری 12V است.

1) مبانی و تعاریف مربوط به پست فشار قوی

با توجه به اینکه قدرت تولیدی نیروگاههای بزرگ تماماً در محل مصرف نخواهد شد به منظور انتقال انرژی تولید شده از محل تولید به مکانهای دیگر، نیاز به انتقال انرژی توسط هادیهای الکتریکی می باشد. با توجه به اینکه ولتاژ خروجی ژنراتورها در ایران حداکثر20KV می باشد با توجه به قدرت تولیدی کل این نیروگاه (مثلاً نیروگاه نکاء: 440MW) جریان انتقالی خیلی زیاد خواهد بود و دراین صورت سطح مقطع هادی مورد نیاز و افت ولتاژ و توان انتقالی خیلی زیاد خواهد بود.

بطور خلاصه می توان گفت از آنجاییکه انرژی الکتریکی بصورت متمرکز و به توسط نیروگاههای بزرگ با قدرت خیلی زیاد تولید می گردد و محل احداث این نیروگاهها بر حسب نوع نیروگاه (آبی، بخاری، هسته ای) از مراکز مصرف فاصله زیادی دارند لذا انتقال این انرژی در فواصل زیاد با افت ولتاژ و تلفات خط غیر قابل قبول همراه می باشد. هرگاه این انرژی با سطح ولتاژ بالاتری منتقل گردد طبق رابطه: مقدار جریان الکتریکی که با ولتاژ مسبت عکس دارد کاهش می یابد در نتیجه مطابق روابط زیر افت ولتاژ و تلفات قدرت در طول خط کاهش می یابد:

امپدانس هادی: V=ZI (Z): افت ولتاژ

مقاومت هادی: P= RI (R): تلفات قدرت

از طرفی درخطوط انتقال فشار قوی، بخاطر اندوکتیویته زیاد، جریان کور زیادی وجود دارد که خود باعث تلفات زیاد حرارت می شود:

معمولاً تلفات را از نیروگاه تا مصرف کننده حدوداً 10% در نظر می گیرند و ای مقدار قابل نلاحظه می باشد مثلاً برای انتقال 500MW نیرو حدوداً 50MW آن تلف می شود.

بنابراین با کاهش جریان می توان سطح مقطع هادی را نیز کاهش داده و از این راه هزینه خط انتقال را کم نمود ولی از طرفی بالا رفتن ولتاژ نیز مستلزم عایق بندی بیشتر و استفاده از دکلهایی با ارتفاع بلندتر بمنظور رعایت فواصل مجاز با زمین و همچنین فاصله فازها از همدیگر می باشد و این موضوع بر هزینه احداث خط انتقال می افزاید. پس با توضیحات فوق روشن می گردد که میزان افزایش ولتاژ نیز حدی دارد و بالا بردن بیش از حد ولتاژ نیز عملاً مقرون به صرفه نخواهد بود بنابراین بمنظور انتخاب ولتاژ مناسب جهت انتقال میزان معینی انرژی الکتریکی به فاصله معینی می بایست محاسبات اقتصادی کامل انجام شده و مناسب ترین و اقتصادی ترین ولتاژ انتخاب گردد.

معمولاً در انتخاب ولتاژ انتقال موارد زیر مورد توجه و اهمیت قرار می گیرد:

1 ولتاژ خطوط مشابهی که قبلاً در شبکه و حوالی خط مورد نظر وجود داشته است.

2 طول خط

3 قدرت مورد نظر که می بایست انتقال داده شود.

4 افت ولتاژ و افت قدرت

313) انواع شینه بندی:

شینه ها بطور کلی به دونوع تقسیم می شوند: شین ساده و شین مرکب

الف 311) شینه بندی ساده:

شین ساده، ساده ترین نوع جمع و پخش انرژی است در شینه بندی ساده به ازای هر فاز یک شین وجود دارد (در شبکه سه فاز، سه شین)

در این شینه بندی تقسیم برق با همان ولتاژ ژنراتور صورت گرفته است و هر یک از ژنراتورها و خطوط انتقال دارای دیژنکتور مخصوص بخود می باشد. در دو طرف کند شین 60kv نیز جهت انتقال به راه دور در نظر گرفته شده است. هنگامیکه ژنراتورها با تمام بار کار می کنند سکسیونر های طولی باز بوده و هر دسته از مولد ها مصرف کننده های خود را به طور مستقل تغذیه می کنند در هنگام بروز اتصالی جریان اتصال کوتاه نصف حالتی است که سکسیونرهای طولی بسته هستند و ژنراتورها موازی کار می کنند. در مواقعی هم که بار کم باشد با بستن سکسیونرهای (وصل) طولی می توان ژنراتورهای اضافی را زا مدار خارج کرد پس در قطع شین توسط سکسیونرهای مقسم شین، اشکال اول حل می شود (با توجه به سیستم مشروحه فوق) و برای حل مشکل دوم باید برای برقراری ارتباط بین شین ها از دیژنکتور استفاده کرد.

ب) قطع طولی شین بوسیله دیژنکتور:

همانطور که گفته شد برای رفع اشکال دوم در شینه بندی ساده در تقسیم شین از دیژنکتور استفاده می شود تا در هنگام بروز اتصالی در شین باعث قطع تمام ژنراتورها نمی شود. همچنین برای ارتباط طولی بین شین ها لزومی به بی بار کردن شین نمی باشد. این نوع دیژنکتورها به باس سکشن (Bus section) معروف

می باشد.

ب 313) شینه بندی چند تایی یا مرکب:

نوع دوم شینه بندی، شینه بندی مرکب می باشد. برای برطرف کردن معایب مربوط به شین ساده تز شین مرکی استفاده می شود. ساده ترین ومتداولترین گونه شین مرکب باسبار دوبل می باشد. در سیستم باسبار دوبل (دوشین بازای هر فاز) معمولاً یک شین زیر بار است و شین دیگر به عنوان رزرو بکار گرفته می شود. ارتباط ورودی و خروجی با هر یک از شین ها به کمک یک سکسیونر برقرار می گردد. لذا در حالت کار عادی شبکه، نیمی از سکسیونرها باز و نیم دیگر بسته هستند باید توجه داشت که تعویض بار از یک شین به شین دیگر از طریق قطع و وصل سکسیونرها می بایست بدون بار انجام گیرد. لذا موقع تبدیل بار از یک شین به شین دیگر باید کاملاً مطمئن بود که شین تازه وارد با وصل کردن اولین سکسیونر جریان نمی کشد. به همین دلیل است که در سیستم شین دوبل، ارتباط دو شین بوسیله یک کلید قدرت بنام کلید کوپلاژ (کوپلاژ ارزی) یا Bus coupler انجام میگیرد.

ترتیب کار بدین گونه است که برای تبدیل بار از یک شین به شین دیگر ابتدا کلید کوپلاژ بسته شده و دو باسبار هم پتانسیل می گردند و سپس سکسیونرهای باز را بسته و پس از آن سکسیونرهای بسته را باز می نماییم و در پایان کار کلید کوپلاژ را نیز باز می کنیم و با بکار بردن این روش هیچکدام از سکسیونرها زیر با قطع و وصل نمی شوند استفاده از سیستم شین دوبل و کلید کوپلاژ قسمت بیشتر معایب شین ساده را برطرف نموده و امکان تمیز کردن تأسیسات و گرفتن انشعاب جدید آنرا بدون قطع برق تمام یا قسمتی از پست میسر می سازد لکن برای تعمیر یا سرویس دیژنکتورها راهی جز قطع برق وجود ندارد. از اینرو برای رفع این نقیصه با استفاده از سکسیونر موازی با هر یک ازدیژنکتورها می توان اقدام کرد. هر دیژنکتور. دو سکسیونر وجود دارد. وجود این سکسیونر ها به این خاطر است که هرگاه بخواهیم دیژنکتوررا تعمیر یا سرویس بکنیم بطور کامل از شبکه خارج نمائیم البته گاهی در خطوط انتقالی که بصورت باز (شعاعی) باشد یک طرف دیژنکتور. سکسیونر نصب می شود. از مزایای این نوع شینه بندی می توان ارزانی و سهولت در بهره برداری را نام برد لکن دارای معایب زیر می باشد:

1 تعمیرات بر روی شین بدون قطع بار امکان ندارد.

2 توسعه پست بدون قطع بار عملی نمی باشد.

3 بروز اتصالی بر روی باسبار باعث قطع کامل برق می شود.

4 خراب شدن دیژنکتور یکی از خطوط باعث قطع برق آن خط می گردد.

بطور کلی دو عیب: عدم توانایی انشعاب گیری و جدا نمودن خط و قطع برق

کل باسبار هنگام بروز اتصال کوتاه از معایب مهم شینه بندی ساده می باشد که برای رفع اشکالات فوق مدارات زیر طرح شده است:

23) کلیدهای فشار قوی

کلیدهای فشار قوی علاوه بر اینکه وسیله ارتباط برقرار کردن بین مولدها و ترانسفورماتورها و مصرف کننده ها و سیستم های انتقال انرژی و جدا کردن آنها از یکدیگر است بلکه حفاظت دستگاهها و وسایل و سیستمهای الکتریکی را در مقابل جریان زیاد. بار زیاد و جریان اتصال زمین را یز بعهده دارد پس غیر از حالات استثنائی باید بتوانند هر نوع جریانی را اعم از جریان کوچک بار سیم ها (جریان خازنی خطوط) و یا جریان مغناطیسی ترانسفورماتور بدون بار را تا بزرگترین جریانی که ممکن است در شبکه بوجود آید (جریان اتصال کوتاه) از خود عبور دهند. بدون اینکه اثرات حرارتی یا دینامیکی این جریانها خطراتی برای کلید فراهم سازد. در ضمن نوعی از کلیدها (کلید قدرت) باید قادر باشند هر نوع جریان با هر شدتی را (جریانهای عادی و اتصال کوتاه) درکوتاهترین مدت قطع و وصل نماید و بالاخره کلیدهای فشار قوی باید قادر باشند در حالت قطع (جدا بودن تیغه ها) هر نوع ولتاژی که بین دو سربز کلید (دو تیغ باز کلید) برقرار می شود بدون کوچکترین احتمال ایجاد قوس الکتریکی تحمل کنند.

اگر کلیدی هم مثلاً ارتباط دو شبکه ای را فراهم می سازد که نسبت به هم آسنکرون می باشد در حالت قطع نیز هر دو طرف زیر پتانسیل قرار دارد. همچنین درحالت بسته نیز اولاً باید در مقابل عبور جریان بار و یا حتی جریان اتصال کوتاه ازخود مقاومت قابل ملاحظه ای نشان ندهند درثانی در مقابل اثرات حرارتی و دینامیکی این جریان در یک زمان گسترده و طولانی باید کلیدهای فشار قوی دارای پایداری و ثبات قابل ملاحظه ای باشند. به عبارت دیگر باید کلیدهای فشار قوی از یک استقامت حرارتی ودینامیکی تعیین شده و مورد اطمینانی برخوردار باشند. در ضمن تمام قسمتهای کلیدهای فشار قوی چه در موقع قطع چه در موقع وصل باید کاملاً منسبت به زمین ایزوله و عایق باشند. شبنم و آلودگی های سطحی روی کلید و گازها و بخارات و مایعاتی که از خود کلید متصاعد می شود نیز نباید باعث نقصان بیش از حد مجاز قدرت عایقی قسمتهای مختلف کلید گردد. کلید فشار قوی باید بتواند مدار الکتریکی را زیر ولتاژ نامی ببندد و همچنین باید بتواند مدار الکتریکی را ضمن عبور جریان باز کند دو شرط مذکور مشکلات اصلی کلید های فشار قوی می باشد و ساختمان و مکانیسم قطع و وصل کلیدهای فشار قوی بر همین اساس می باشد. در ضمن کلیدی که دو شرط نامبرده را یکجا داشته باشد از لحاظ اقتصادی نقرون به صرفه نیست. با توجه به مطالب گفته فوق کلیدهای خاصی با شرایط مخصوص و محدودی طرح و ساخته می شوند که عبارتند از:

1 قطع کننده یا سکسیونر

وسیله ایست برای ارتباط دستگاهها و سیستمهای برقی و اصولاً در جائی بکار برده می شود که بدون ولتاژ کردن آن قسمت مورد نظر باشد و این کار نباید باعث قطع جریان یا برقراری جریان گردد. به عبارت دیگر قطع و وصل سکسیونر باید بدون ایجاد جرقه انجام گیرد.

2 کلید بار

کلیدیست که می تواند جریانهای کم و جریانهای بار و حتی چند برابر کوچکی از جریان نامی را نیز قطع کند و مورد استعمال آن در کلید موتوری و در انشعابهای کوچک و کم ارزش است. همچنین باید در هنگام عبور جریان اتصال کوتاه نباید باعث قطع مدار گردد. اگر این کلید در حالت قطع دارای قدرت عایقی بسیار خوب هم باشد و جریان خزنده و سطحی نیز با زمین نداشته باشد به آن کلید قطع بار یا سکسیونر قابل قطع زیر بار گفته می شود.

3 کلید قدرت

این کلید قادر است مدار الکتریکی را درضمن عبور هر نوع وهر شدت جریانی قطع و هر شبکه اتصالی شده را به مولد برق وصل کند. این کلید محدودیت جریانی ندارد و برای بزرگترین جریانهای اتصال کوتاه ساخته می شود و باید بتواند در مدارهای کاملاً اندوکتیو نیز بخوبی عمل کند.

اکنون پس از آشنایی مختصر با انواع کلیدهای فشار قوی و قبل از پرداختن به ساختمان داخلی و نحوه عملکرد انواع مختلف کلیدها، قطع و وصل مدارات مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم به ایندلیل است که قطع کامل جریان توسط کلید قدرت، تنها بستگی به عوامل فیزیکی و مکانیکی کلید ندارد بلکه بیشتر بستگی به نوع و فرم جریان دارد برای اینکه بتوان این بررسی را به سادگی انجام داد تأثیر نوع گذشت جریان I (t) را روی دوام جرقه بین دو تیغه با دو قطب کلید مشخص کرد:

فرض می کنیم

الف اختلاف سطح بین دو قطب کلید در حال جرقه کوچکتر از اختلاف سطحی باشد که باعث عبور جریان می شود اختلاف سطح بین دو قطب کلید در حال جرقه را به اختصار ولتاژ جرقه یا ولتاژ جرقه و اختلاف سطح که باعث عبور جریان می شود. ولتاژ جریان رسان می نامیم.

ب بفرض اینکه جرقه خاموش شود این خاموشی و قطع جرقههمیشه در ضمن عبور جریان متناوب از صفر صورت می گیرد بدین جهت چون هیچگاه امکان ندارد در موقعی که جریان دارای شدتی غیر از صفر است غفلتاً صفر و یا بالاجبار قطع شود لذا قطع جریان باعث ازدیاد اختلاف سطح در مدار، که اغلب اندوکتیو است نمی گردد در ضمن با قبول فرض (الف) جریانی که درضمن جرقه از کلید می گذرد نسبت به جریان مدار بسته قبل از شروع جرقه، تغییر شکل پیدا می کند.

با قبول دو اصل فوق نی توان گفت که اگر جدا شدن کنتاکتهای کلید در زمانی ایجاد شود که جریان دارای شدتی غیر از صفر است جریان بدون تغییر شکل یافتن و بدون توجه به باز شدن کلید تا لحظه ای که طبق تغییرات طبیعی و عادی و نوسانی خودش به صفر نرسیده است به مسیر خود ادامه میدهد. در لحظه گذشت جریان از صفر، جریان قطع و قویی خاموش می شود و اگر از این لحظه به بعد شرایط لازم برای خاموش ماندن جرقه درکلید فراهم باشد، جرقه دیگر برنمی گردد. با این مقدمه که در مورد قطع مدارات گفته شد به بررسی عوامل قطع مدارات مختلف می پردازیم:

  • کاراموزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج
  • کارورزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج
  • گزارش کاراموزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج
  • دانلود گزارش کارآموزی آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو ولتی کمال آباد کرج
  • آشنایی با مشخصات کلی الکتریکی پست 63 کیلو

لینک دانلود ...