مقاله ششمین جشنواره دانش آموزی نوجوان سالم (شیوه زندگی سالم)

دانلود مقاله ششمین جشنواره دانش آموزی نوجوان سالم (شیوه زندگی سالم)

موضوع مقاله: شیوه زندگی سالم (ششمین جشنواره دانش آموزی نوجوان سالم)

قالب بندی: word، قابل ویرایش

تعداد صفحات: 30

شرح مختصر:

مقدمه

قبل از هرچیزئ لازم است تعریفی از سلامت ارائه شود تا با شناخت مفهوم سلامتی در راه زندگی سالم گام بر داریم وعلاوه برحفظ سلامت خود به سلامت دیگران نیز بیندیشیم

سلامتی یعنی برخورداری از رفاه کامل جسمی، روحی وروانی واجتماعی افراد نه فقط بنود بیماری ویا عدم زمین گیر بودن پس انسان سالم انسانی است که از نظر جسمی سالم، از نظر فکری بی عیب، از لحاظ روانی شاد، از لحاظ اجتماعی فعال، از جنبه سیاسی آگاه، ازنظر اقتصادی مولد واز نظر فرهنگی مسؤل باشد.

شیوه زندگی سالم یعنی:

تمرین عادتهای خوب وسالم وبکار بستن آنها در تمام مراحل زندگی و همچنین دوری جستن از عادت های زیان بار وغیر سالم در اینجا برای روشن شدن موضوع دومثال ساده بیان می شود یکی از روشها وعادات سالم ورزش روزانه است ویکی از عادات زیان بخش وناسالم استعمال دخانیات بویژه سیگار است.

چگونه انسان می توانداز یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشد؟

همانگونه که بیان شد انسان هست واندیشه هایش، لذا ما باید بیندیشیم واز تغییرات کوچک وساده در نحوه زندگی خود شروع کرده وبا بکار بستن آنها وتبدیل نمودن آنها باعادات روزانه شاهد تغییرات بزرگی در مدت کمی در زندگی خود باشیم

عوامل زیر مواردی هستند که ما می توانیم از آنها شروع کرده وآنها راکنترل کنیم:

تغذیه: یکی از عواملی که بر روی سلامت انسان بسیار تأثیر گذار است غذا می باشد و غذا به موادی اطلاق می شود که وارد بدن شده وپس از تغییراتی بتواند اعمال زیر را انجام دهد:

  • تأمین کننده انرژی یا نیروی مورد نیاز بدن به منظور انجام کار وسایر اعمال حیاتی.
  • تأمین کننده مواد لازم برای رشد ونمو، ترمیم بافتهای ازدست رفته وآسیب دیده.
  • رساندن موادلازمی که درجریان رشد ونمو، ترمیم نسوج وتولید انرژی دربدن ضرورت تام دارد.

لذا غذایکی از عوامل اصلی حیات محسوب شده وبدون آن ادامه زندگی میسر نیست.

بنابراین تغذیه متعادل، متنوع ومناسب و رعایت حد میانه در رژیم غذایی باعث افزایش سطح سلامت شده و در کنترل وزن بدن بسیار مؤثر خواهد بود

غذا ها تولید کننده انرژی بوده بنابراین می بایست از استفاده مواد غذایی بیش از اندازه خودداری شود زیرا زیاده روی در مصرف مواد غذایی موجب ذخیره انرژی موجود درآن به صورت چربی در بدن می شود. همچنین مصرف کم غذا نیز موجب نرسیدن مواد مغذی، ویتامینها واملاح مورد نیاز به بدن شده ودر نتیجه باعث بروز انواع بیماریها می گردد. استفاده از همه گروههای مواد غذایی وعدم محدود نمودن خودبه استفاده از یک نوع ماده غذایی.

عادت های نامناسب غذا خوردن:

عدم تغذیه متعادل، مناسب ومتوع که می تواند منجر به بروز چاقی، سوء تغذیه، بیماریهای قلبی – عروقی، دیابت، فشارخون، سرطانهای روده و… شود.

روش های تغییر:

کنترل و حفظ وزن بدن در حد مطلوب

استفاده از مواد غذایی متنوع

انتخاب رژیم غذایی مناسب که چربی آن کم وحاوی مقادیر زیادی غلات، میوه وسبزیجات باشد.

انتخاب رژیم غذایی مناسب که حاوی مقادیر کمی از مواد قندی، نمک وچربی باشد.

استفاده از شیرو لبنیات در رژیم غذایی روزانه.

ورزش مرتب و روزانه:

ورزش کردن مرتب و روزانه با تنظیم سوخت وساز بدن شده ونقش بسزایی در سلامت انسان دارد وباعث تقویب قلب وریه وعضلات بدن شده، خطر حملات قلبی، فشار خون بالا ودیابت را کاهش داده باعث سوزاندن چربیهای بدن شده وبه ما کمک می کند تا وزن خود را کنترل و در حد قابل قبول حفظ کنیم. وباعث تقویب استخوانها شده و خطر پوکی استخوان را کم می کند. انسان را قوی و انعطاف پذیر کرده ودر برخورداری انسان از یک فیزیک بدنی مناسب وهیکلی زیبنده کمک می نماید همچنین باعث می شود پوستی سالم وشاداب، چشمانی شفاف و مویی سالم داشته باشیم و همیشه شاد وخوشحال بوده ودارای یک نگرش مثبت به زندگی شده و از انگیزه کافی جهت فعالیت برخوردار باشیم. آرامش داشته وخواب راحتی داشته باشیم.

عدم تحرک و ورزش روزانه:

عدم تحرک کافی ونداشتن یک برنامه مرتب وروزانه ورزشی وبی تحرکی باعث می گردد انسان درمعرض ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، فشارخون بالا، چربی خون بالا و درصورت استعمال سیگار تشدید این موارد گردد.

لینک دانلود ...