سینما (2)

تحقیق در مورد سینما 96 ص

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 124

‘ساختارهای فرآیند سینمایی’ آشکارا روشهای مرلوپونتی را در مورد سینما به کار می گیرد- دیده می شود. اما بی شک متنفذترین نظریه های پدیده- شناسی در سینما به ‘هانری آژل’، ‘آمده آیفره’ و ‘روژه مونیه’ تعلق دارد.

کارهای اینان در بخش آخر کتاب به بررسی گذاشته شده است. تا حدی به دلیل آنکه اینان هر یک به طریقی کوشش کرده اند تا آگاهانه نظریه های بازن را گسترش دهند، و بیشتر به دلیل آنکه این نظریه پردازان، شق های مرئی تری نسبت به متز و میتری ارائه داده اند.

همچنانکه به دوران پس ساختارگرایی می رسیم، می بینیم که متفکران در تمام زمینه ها درباره پیدایش رابطه ای پربارتر میان ساختارگرایی علمی و برونی و پدیده شناسی درونی و تشریحی صحبت می کنند. این رابطه در سینما تا حد فراوانی، یادآور حالت پالایش یافته و متحول رابطه ی میان نظریه های واقع گرایانه و شکل گرایانه است. از اینرو نمی توان پذیرفت که صحنه نظریات سینمایی امروزه، اساساً متفاوت از صحنه نظریات سینمایی گذشته باشد. و نظیر گذشته، وجود دیدگاههای متعدد را می توان نشانه ی سلامتی و نیروی نظریات سینمایی معاصر دانست.

یادداشت

راجرلین هارت

کارگردان فرانسوی (- 1903) مستندساز، منتقد و نظریه پرداز سینمایی. این کارگردان فیلم های مستند، با آنکه کمتر فیلم های طویل ساخته است، اما نفوذ فراوانی بر کارگردانان نهضت سینمایی ‘موج نو’ی فرانسه داشته است.

بعضی فیلم های کوتاه: ‘مترو’ (1934)، ‘کوت داوزور’ (1948). فیلم های طویل: ‘تعطیلات آخر’ (1947)، ‘دختری در کوهستان’ (1964).

اتین سورسو

فیلسوف فرانسوی (- 1892) یکی از بنیانگزاران علم جدید فیلمولوژی است و سردبیری مجله ی ‘لارودستیک’ را به عهده دارد. از نظر او هر اثر هنری، دنیای خاصی است که دارای ابعاد فضایی، زمانی و درونی خاص خود است. از آثار او: ‘آینده زیبایی شناسی، (1929)، ‘هنرهای تطبیقی’ (1947).

آندرو ساریس

منتقد سینما، آمریکایی، منتقد مجله آمریکایی ‘ویلج ویس’، استادیار سینما در دانشگاه نیویورک، عضو هیئت مدیره ی فستیوال نیویورک، سردبیر نسخه انگلیسی زبان ‘کایه دو سینما’ (67-1965)، همکاری با نشریه سینمایی ‘فیلم کالچر’ (از 1955 به بعد)، مؤلف کتابهای ‘فیلم های جوزف فن اشترن برگ’، ‘کارگردانان آمریکایی’ وی برای نشریات متعددی مقاله نوشته است.

ادگار مورن

نویسنده، جامعه شناس و روزنامه نگار فرانسوی (- 1921) سرپرست مرکز تحقیقات علمی، منتقد سینما و مدیر مجله ‘ارگومان’، از نوشته های وی: ‘انسان و مرگ’، ‘انتقاد از خود’.

آثارش درباره سینما: ‘سینما یا انسان خیالپرداز’ (1965)، ‘بازیگران’ (1957).

ژان میتری

ژان میتری با دو رساله ی حجیم دوجلدی اش، ‘زیبائی شناسی و روانشناسی سینما’ (65-1963) پیشگام دوره کاملاً نوینی از نظریات سینمایی است. نکته جالب اینست که نظریات معاصر سینمایی باید با میتری، معاصر و همکار چهره هایی مانند ژان اپستین، ابل گانس و ژان رنوار، آغاز شود. اولین کتاب میتری، بررسی هنر ‘امیل یانینگز’ بود که آن زمان (1928) اواسط کار هنری اش بود. میتری در دوران طلایی سینمای صامت زیسته است، همان دورانی که سخت مورد توجه آرنهایم، بالاش و بی شمار نظریه پردازان دیگر بود. اما ذهن نقاد میتری بر جذبه ی درهم شکننده ی درد فراق و آن چنان نظریه سینمایی که این فیلم های جادویی دهه بیست در آن تفوق داشته باشند، غلبه کرد، زیرا در حقیقت میتری نظریه ی سینمایی کاملاً نوینی ارائه داده است.

سه عامل در زندگی شخصی میتری به این بی طرفی یا عینیت نقادانه کمک کرده است. اول اینکه وی در طی نهضت ‘آوانگارد’ با کار عملی روی فیلم ها، کارش را آغاز کرد. میتری حتی بعد از این نهضت هم رابطه اش را با فیلمسازی از دست نداد و با تدوین فیلم هایی مانند ‘پرده عنابی’ (1953) به کارگردانی آلکساندر آستروک و فیلمبرداری و تدوین آثار کوتاه خود، ‘پاسیفیک 231’ (1949) و ‘تصاویری برای دبوسی’ (1952)، رابطه اش را با کار

لینک دانلود ...