بررسی فرآیند تولید انرژی در نیروگاه های سیکل ترکیبی

تحقیق در مورد بررسی فرآیند تولید انرژی در نیروگاه های سیکل ترکیبی

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 88

مقدمه:

بررسی فرآیند تولید انرژی در نیروگاه های سیکل ترکیبی

در این تحقیق سعی بر این است تا فرآیند تولید انرژی در نیروگاه سیکل ترکیبی از ابتدا (فاز تولید) تا انتها (فاز مصرف) موردبررسی قرار گیرد و دراین بین به مقایسه با نیروگاه های دیگر در زمینه معایب و مزایا و همچنین تعداد آنها و علل عدم بکارگیری در سطح گسترده از این گونه نیروگاه ها پرداخته شود.

در توضیح مقدمۀ فوق برای سهولت در درک چگونگی فعالیت نیروگاه سیکل ترکیبی ابتدا لازم است که توضیحاتی را ارائه نمائیم.

نیروگاه سیکل ترکیبی شامل دو سیستم نیروگاهی در کنار یکدیگر می باشد که سیستم اول یک نیروگاه گازی است که با سوزاندن گاز، الکتریسیته تولید می کند بدین صورت که توربین گاز آن به یک ژنراتور برق متصل می باشد و سیستم دوم یک نیروگاه بخار می باشد که از گازهای حاصل از سوزاندن گاز (بعد از عبور از توربین گاز) در نیروگاه اول برای گرم کردن آب و تولید بخار استفاده می کند و بخار تولیدی، یک توربین بخار را که به یک ژنراتور تولید برق متصل است به حرکت در می آورد.

برای بیشتر باز کردن مطلب در این زمینه پس از جستجو در سایتهای اینترنتی و همچنین برخی از کتب در زمینه نیروگاه ها به نیروگاه سیکل ترکیبی قم مراجعه کردیم تا در آنجا از نزدیک با روند تولید برق آشنا شویم.

ضمناً ناگفته نماند که هدف اصلی ما در این تحقیق صرفاً آشنایی بیشتر با روند تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه سیکل ترکیبی، تفاوتهای آن با نیروگاه های دیگر و همچنین بررسی فوائد بکارگیری این نیروگاه ها در سطح گسترده می باشد. و در این مقاله به علت کمبود زمان ناچار، فقط به کلیات این موضوعات پرداخته ایم.

شایان ذکر است متأسفانه با وجود اهمیت موضوع نیروگاه های سیکل ترکیبی و فایده های آن (که در بخشهای بعدی به آن خواهیم پرداخت) منابع موجود و قابل دسترس صرفاً به کلیات موضوع پرداخته اند و شاید بنابه دلایلی بر جزئیات پرداخته نشده است. امیدواریم که این عدم دسترسی به جزئیات بر روی کیفیت کار تحقیقاتی ما تأثیر منفی نگذاشته باشد. با این وجود سعی ما بر این بوده است تا یک مجموعه قابل قبول را ارائه نمائیم.

به امید ادای حق مطلب

فصل اول

نیروگاه و انواع آن:

انرژی الکتریکی در زندگی امروزی نقش بسیار مهمی را ایفاء می کند. بدلیل سادگی تبدیل آن به سایر انواع انرژی، سهولت انتقال، کنترل آسان و ملاحظات زیست محیطی این نوع انرژی بیش از سایر انرژی های دیگر در زندگی ما کاربرد دارد.

این انرژی معمولاً در فاصله نسبتاً زیادی از مراکز مصرف در نیروگاه ها تولید می گردد انرژی تولید شده برای کاهش تلفات با ولتاژهای بالا توسط خطوط انتقال به نزدیکی مراکز مصرف منتقل گردید و پس از کاهش ولتاژ توسط شبکه توزیع در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه به عهدۀ ژنراتور می باشد.

وقتی سیمی در درون یک میدان مغناطیسی حرکت می کند، یک بار الکتریکی در آن سیم القاء می کند، یکبار الکتریکی در آن سیم القاء می شود تقریباً تمام الکتریسیته تولید شده بر اثر حرکت سیم پیچ ها در میدان مغناطیسی می باشد. بدین ترتیب که تعدادی سیم پیچ الکتریکی بر روی آرمیچر پیچیده شده و در داخل یک استاتور که خود دارای سیم پیچ های بسیاری است می چرخد و در اثر این چرخش میدان الکتریسیته القایی به وجود می آید. به این سیستم در اصطلاح ژنراتور گفته می شود.

از آنجا که ژنراتور یک ماشین سنکرون است از این رو مختصری در زمینه ماشینهای سنکرون مطالبی ارائه می نمائیم.

ماشین سنکرون ماشینی است که از آرمیچر آن جریان متناوب عبور می کند و سیم پیچ میدان آن توسط یک جریان تحریک DC تغذیه می شود. سیم پیچ میدان همواره بر روی روتور قرار دارد و معمولاً یک سیم پیچ سه فاز است. توان DC لازم برای تحریک (تقریباً یک تا چند درصد ظرفیت نامی ماشین) از طریق یکسو کننده های الکترونیکی از ژنراتور AC بنام آسکایتر (Exciter) تأمین می شود که اغلب بر روی محور خود ماشین سنکرون سوار است.

ژنراتورهای سنکرون به سهولت با هم موازی شده و در حقیقت سیستمهای تأمین برق کشورهای صنعتی شامل چندین یا چند صد واحد از آنها است که با هم بصورت موازی کار می کنند.

وقتی که ژنراتور سنکرون به سیستم یکپارچۀ شامل تعداد زیادی ژنراتور سنکرون متصل شود ولتاژ و فرکانس ترمینالهای آرمیچر آن تا حد زیادی توسط سیستم تثبیت می شود.

بدین ترتیب نیروگاه ها نیز بصورت موازی با یکدیگر شبکه انتقال را تشکیل داده و برق را تحویل شبکه های توزیع می دهند.

لینک دانلود ...