طرح توجیه مالی شرکت تولی پرس (پروژه مالی)

طرح توجیه مالی شرکت تولی پرس (پروژه مالی)

تعداد صفحات: 55

فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)

فهرست مطالب:

مقدمه… 4

تاریخچه شرکت تولی پرس… 5

صورت های مالی شرکت تولی پرس… 6

نسبت جاری… 22

نسبت آنی… 24

نسبت گردش حساب های دریافتنی… 26

نسبت دوره متوسط وصول مطالبات… 28

نسبت گردش موجودی کالا… 30

نسبت حاشیه سود عملیاتی (سود عملیاتی به فروش)… 32

نسبت حاشیه سود ناخالص… 34

نسبت گردش مجموع دارایی… 36

نسبت بازده سرمایه… 38

نسبت بازده ارزش ویژه (ROE)… 40

نسبت توان سود دهی… 42

نسبت توانایی پرداخت بهره… 44

نسبت عایدی هر سهم (EPS)… 46

نسبت مجموع بدهی ها به ارزش ویژه… 48

نسبت مجموع بدهی ها به دارایی ها… 50

جداول نسبت ها… 52

نتیجه گیری… 53

منابع…

مقدمه

در این پروژه سعی کردم تا صورت های مالی شرکت تولی پرس را از منابع مختلف به خصوص سایت رسمی بازار بورس ایران دریافت و با استفاده از نسبت های مالی آنها را تجزیه و تحلیل کنم. صورت های مالی از سال 84 تا 91 بررسی شده اند و برای هر نسبت نمودار مورد نظر را رسم کرده و تفسیر شخصی خودم را نسبت به آنچه که نمودارها نشان می دادند در زیر هر نمودار نوشته ام و سعی کردم تا حدودی ریز به ریز تغییرات داخل نمودار را برای شما توضیح بدم. تمام صورت های مالی شرکت تولی پرس در این بازه 7 ساله از صفحه 6 تا 21 پروژه به صورت اسکن شده قرار داده ام. جدا از این مسائل تصمیم گرفتم در قسمت مقدمه پروژه ام مقداری در رابطه با اهمیت صورت های مالی توضیح دهم همچنین صورت های مالی که در درون یک شرکت می توان تهیه و تنظیم کرد را معرفی کرده ام و آنها را به صورت خلاصه شرح دادم. شرکت ها در پایان هر دوره مالی موظف به تهیه صورت های مالی اصلی خود می باشند. اطلاعات مالی طبقه بندی شده موجود در هر یک از صورت های مالی می تواند در تجزیه و تحلیل مالی و تصمیم گیریهای مالی برای آینده بسیار موثر باشد. صورت های مالی اصلی عبارتند از: ترازنامه، صورت حساب سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد.

ترازنامه: یکی از صورت های مالی اصلی است که وضعیت مالی یک شرکت را در یک تاریخ معین نشان می دهد. ترازنامه شامل دارایی ها، بدهی ها، حقوق صاحبان سهام میباشد.

صورت حساب سود و زیان: یکی دیگر از صورت های مالی است که میزان سود حاصل از فعالیت یک شرکت را در یک دوره مالی (معمولا یکسال) مشخص می کند. صورت حساب سود و زیان شامل درآمد ها، هزینه ها میباشد.

صورت جریان وجوه نقد: یکی دیگر از صورت های مالی اصلی است که جریانات ورود و خروج وجه نقد برای یک دوره مالی را نشان می دهد. صورت جریان وجوه نقد شامل جریان نقدی حاصل از فعالیت های عملیاتی، جریان نقدی حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری، جریان نقدی حاصل از فعالیت های تامین مالی میباشد.

تاریخچه شرکت تولی پرس

در اوایل دهه 30 شمسی با ورود پودرهای شوینده خارجی به ایران و استقبال و جایگزینی تدریجی این فرآورده میایی صنعتی توسط خانواده ها به جای مواد شوینده سنتی از قبیل چوبک، صابون، خاکستر اجاق و… برخی شرکت های فعال و مرتبط در زمینه تولید مواد شیمیایی را مجاب و علاقمند به سرمایه گذاری، تحقیق و استفاده از دانش فنی و تکنولوژی تولید آن در داخل کشور نمود. در این راستا شرکت تولیددارو از فعالان پیشتاز دارای بزرگترین ظرفیت تولید مواد دارویی و آرایشی در خاورمیانه با تاسیس واحدی تحت نام واحد دترجنت، پودر لباس شویی دریا را در سال 1343 تولید و اولین محموله از آن را طی مراسمی با عنوان کاروان دریا روانه بازار نمود.

با گسترش تقاضای بازار و لزوم افزایش ظرفیت تولید و تنوع محصولات شوینده، واحد دترجنت تولیددارو با عنوان شرکت تولی پرس (سهامی خاص) با ظرفیت سالانه 75000 تن انواع پودر لباس شویی به ثبت رسید و در سال 1352 به شهر صنعتی البرز قزوین انتقال یافت و با تولید محصولاتی از جمله: پودر لباس شویی دریا و تک، پودر ماشین لباس شویی شوما، مایع ظرفشویی جام و آبشار، مایع نرم کننده لباس هاله و سفید کننده زدا شروع به فعالیت نمود.

در ابتدای دهه 60 و متعاقب با رشد 4 درصدی جمعیت و ظرفیت نصب شده پایین پودر در کشور، شرکت تولی پرس اقدام به افزایش ظرفیت تا 150000 تن پودر در سال نمود و در سال 1379 با پذیرش و عرضه سهام آن در سازمان بورس اوراق بهادار تهران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید. شرکت تولی پرس هم اینک با بیش از 200000 تن ظرفیت تولید پودر لباس شویی، مایعات شوینده، صابون و خمیردندان، بزرگترین تولید کننده انواع مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی در صحنه صنعت کشور و با مارک های معتبر، خوش نام و با سابقه نظیر: دریا، شوما، جام، هاله و… با بیش از 35 درصد سهم بازار داخلی برای پودر ماشین لباس شویی، 29 درصد برای پودر لباس شویی (مخصوص شستشو با دست) مورد توجه جامعه مصرف کننده ایرانی بوده و در حال حاضر از صادرکنندگان اصلی محصولات شوینده بهداشتی کشور به بیش از 28 کشور جهان به عنوان بازار هدف می باشد.

شرکت تولی پرس به عنوان پیشتاز در دریافت گواهینامه ایزو 14001 (مدیریت زیست محیطی)، اولین دریافت کننده گواهینامه ایزو 9001 ویرایش 2000 (مدیریت کیفیت) در صنعت شوینده و ایزو 17025 (آزمایشگاه اکرودیته) و لوح رعایت حقوق مصرف کنندگان و دریافت جایزه بین المللی کیفیت و کمیت و در شمار یکصد شرکت برتر ایرانی قرار دارد.

لینک دانلود ...