دنیای کامپیوتر های کیفی

دسته بندی: کامپیوتر

فرمت: ورد |قابلیت ویرایش دارد |

تعداد صفحات: | 8 |

خلاصه ی متن:

شاید تا کتون در مورد کامپیو تر های کیفی مطالبی را مطالعه یا شنیده باشید. در کل کامپیوترهای امروزی در مدل کیفی به همان اندازه کامپیوترهای رومیزی دارای قدرت محاسباتی هستند. بی آنکه به اندازه آنها فضا اشغال کنند. می توانید یک کامپیوتر کیفی را با خود به مسافرت ببرید و به امور محاسباتی خود بپردازید و یا در منزل یا در محل کار آن را همراه داشته باشید. در اینجا به این نکته می پردازیم که این کامپیوترهای قابل حمل چطور می توانند مانند کامپیوترهای بزرگتر اما در اندازه های کوچکتر کارهای محاسباتی انجام دهند.

تاریخچه ای کوتاه

آلن کی از مرکز تحقیقاتی شرکت زیراکس در دهه 70 میلادی ایده یک کامپیوتر قابل حمل را مطرح کرد کی کامپیوتر را به اندازه یک دفتر یادداشت قابل حمل تصور کرد و آن را Dynabook نامید. اولین کامپیوتر کیفی در سال 1979 به دست ویلیام ماگوریچ در شرکت Gridsystems طراحی و ساخته شد این نمونه دارای حافظه ای معادل 340 کیلو بایت بود.

در سال 1983 شرکت گاویلان کامپیوتر کامپیوتری با این مشخصات عرضه کرد:

1.64 کیلو بایت حافظه RAM 2 . سیستم عامل انحصاری گاویلان 3 . ریزپردازنده 80884 . ماوس 5 . چاپگر قابل تحمل 6 . وزن آن با چاپگر معادل 4 / 6 کیلوگرم بود.

سال 1984 شرکت ا پل کامپیوتر مدل خود را بنام Applellc عرضه کرد. اما یک کامپیوتر کیفی واقعی بحساب نمی آمد. وزن آن معادل 5 کیلو گرم بود و 128 کیلو بایت حافظه داشت.

بعدا در سال 1986 شرکت آی بی ام محصول جدید خود را با نام PC convertible عرضه کرد این محصول بر خلاف محصول شرکت اپل یک کامپیوتر کیفی واقعی بود. وزن معادل 4 / 5 کیلوگرم بود و 256 کیلو بایت حافظه داشت و به قیمت 3500 دلار فروخته می شد. مدتی بعد شرکت توشیبا موفقیتهایی در این زمینه به دست آورد.

آناتومی یک کامپیوتر

کامپیوترهای کیفی مثل همه کامپیوترهای دیگر دارای یک مغز مرکزی بنام ریز پردازنده هستند که تمام کارهای عملیاتی کامپیوتر را انجام می دهد بطور کلی ریز پردازنده: 1 . دارای مجموعه ای دستور العملهای درونی است که در حافظه ذخیره شده اند 2 . می تواند دستورالعملها یا داده هایی را از شما از طریق یک صفحه کلید همراه با سایر تجهیزات دریافت کند (مثل ماوس touchpad)

3 . می تواند داده ها را از طریق چندین دستگاه ذخیره سازی داده ها دریافت و ذخیره نماید

4 . می تواند داده ها را روی مانیتور نشان دهد.

5 . می تواند داده ها را از طریق پورتهای ورودی و خروجی به چاپگر، مودم، شبکه و شبکه های بی سیم بفرستد

6 . برق آن از منبع AC یا باتری تامین می شود.

وجوه شباهت با کامپیوترهای رومیزی

در بسیاری جهات کامپیوترهای کیفی شبیه کامپیوترهای رومیزی هستند از جمله:

1 . ریزپردازنده 2 . سیستم عامل 3 . حافظه 4 . دیسک درایوها

5 . پورتهای ورودی و خروجی 6 . کارتهای صدا و بلندگوها

  1. ریزپردازنده ها:

کامپیوترهای کیفی مثل کامپیوترهای رومیزی استاندارد از ریزپردازنده نیرو می گیرند. ریزپردازنده مغز کامپیوتر بحساب می آید. ریزپردازنده های کیفی اغلب با ولتاژ کمتری کار می کنند و دارای حالتهای کم سرعت و Sleep متعددی می باشند تا باعث افزایش طول عمرباتری گردند. ریزپردازنده های عمومی برای کامپیوترهای کیفی عبارتنداز: 1 . خانواده Power pc از شرکت موتورولا که در کامپیوترهای اپل مکینتاش مورد استفاده قرار می گیرند 2 . خانواده پنتیوم و Celeron از شرکت اینتل (مورد استفاده در پی سی ها) 3 . خانواده K 7 . K 6 . K 5 از شرکت AMD

  • کامپیوتر های کیفی

لینک دانلود ...